Nová stránka

7 dôvodov, prečo je oprava pokazeného spotrebiča lepšia ako kúpa nového

 

Zo všetkých strán sa na nás valia reklamy na atraktívnejšie a výkonnejšie spotrebiče. Nie je nič jednoduchšie ako podľahnúť volaniu po kúpe nového modelu - najmä keď sa ten predchádzajúci pokazí. Napriek tomu existuje mnoho dôvodov, prečo sa oplatí investovať do opravy namiesto kúpy nového - od šetrnosti k životnému prostrediu až po ohľaduplnosť k vašej peňaženke. Štúdie zistili, že približne 60 % elektronického odpadu tvoria spotrebiče - od chladničiek, práčok a sporákov až po kávovary, kuchynské roboty a varné dosky. A predsa existuje niekoľko dobrých dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre opravu namiesto vyhodenia starého modelu a kúpy nového.

Ročne sa vyprodukuje 40 miliónov ton elektronického odpadu

 

Vyradené spotrebiče (či už funkčné alebo nie) končia na skládkach. A nie je ich málo. Vedeli ste, že na celom svete vznikne ročne približne 40 miliónov ton elektronického odpadu? To je ako keby sme každú sekundu vyhodili 800 notebookov. Problémom je, že len 12,5 % z nich sa dá recyklovať. Zvyšok sa spaľuje, čo vedie k uvoľňovaniu toxických látok do ovzdušia. Patrí medzi ne ortuť, olovo, arzén, kadmium, selén a chróm.

Naskočte na vlnu obehového hospodárstva a predĺžte životnosť svojich spotrebičov

 

Vyrobte ho, kúpte, vyhoďte. Tempo spotreby sa zrýchľuje raketovým tempom. Zvykli sme si viac kupovať, ale aj viac vyhadzovať. A ako už viete, tento životný štýl je pre planétu mimoriadne škodlivý. Do hry sa čoraz viac dostávajú princípy obehového hospodárstva, ktoré majú tento cyklus prelomiť. Zavádzajú nový model výroby a spotreby, ktorý kladie dôraz na predĺženie cyklu výrobku, ochranu životného prostredia a udržateľnosť života na planéte. Cieľom je zastaviť šialenú spotrebu a namiesto toho sa zamerať na čo najdlhšie využitie vecí, ktoré vyrábame.

7 dôvodov, prečo staviť na opravu spotrebičov

 

Cena

 

Prvým faktorom, ktorý hovorí v prospech opravy, je jednoznačne cena. Za výmenu nefunkčných dielov zaplatíte cenu v stovkách, maximálne tisícoch korún (všetko závisí od typu závady a náročnosti opravy). Ak by ste si chceli kúpiť úplne nový spotrebič, museli by ste siahnuť oveľa hlbšie do vrecka. Najmä v dnešnej dobe cena elektrospotrebičov rýchlo stúpa, takže opravu môžete považovať za ďalší spôsob, ako ušetriť.

Nádherná dostupnosť dielov

 

Žijeme v dobe, keď je všetko dostupné. A to platí aj pre náhradné diely pre elektrické zariadenia všetkého druhu. Získať nový diel pre váš spotrebič nebolo nikdy jednoduchšie. Stačí niekoľko kliknutí a na internete nájdete celý rad obchodov alebo e-shopov, ktoré ponúkajú presne to, čo hľadáte. Navyše, drvivá väčšina dielov je skladom, takže objednaný diel budete mať doma v krátkom čase.

Dajte priechod svojmu "urob si sám

 

Možno vás to prekvapí, ale v mnohých prípadoch dokážete opravu vykonať sami, bez pomoci technika. Keď už viete, o akú poruchu ide, na internete nájdete množstvo návodov a videonávodov, ako spotrebič uviesť do prevádzky. Možno zistíte, že opravovanie vecí je skvelý spôsob relaxu a príležitosť pochopiť, ako veci fungujú.

Rýchlosť a komfort opravy

 

Ak sa nepovažujete za dobrého majstra, môžete opravu prenechať odborníkovi. Stačí jeden telefonát a riešenie vášho problému je na ceste. Technik príde k vám domov, pozrie sa, čo je so spotrebičom v neporiadku. Potom vymení nefunkčné časti a váš spotrebič bude fungovať ako predtým. Môžete si dať nohy hore a vyhnúť sa nákupnému zhonu v obchodoch. Je to rýchle a mimoriadne pohodlné.

Pohodlné používanie spotrebiča

 

Pri kúpe nového modelu je jasné, čo vás čaká. Je to štúdium manuálu, prechádzanie funkcií a testovanie všetkých možných tlačidiel. Musíte zistiť, ako sa prepínajú režimy, čo zahŕňa údržba a na čo si dávať pozor pri prevádzke. Ak si ponecháte svoj starý model, ušetríte si čas a nervy.

Ochrana životného prostredia

 

Ak sa rozhodnete dať si spotrebič opraviť, budete mať v srdci nielen ušetrené peniaze, ale aj túžbu chrániť prírodu. Ako ste sa dozvedeli vyššie, skládky sú doslova zamorené spotrebičmi, ktoré sa nedajú recyklovať. A pri ich spaľovaní vznikajú látky, ktoré nerobia nič iné, len škodia životnému prostrediu. Ich opravou sa hlásite k zelenej budúcnosti a podporujete princípy obehového hospodárstva.

Podpora miestnych opravárov

 

V mnohých prípadoch majitelia nefunkčného spotrebiča zamieria do obchodu a radšej ho okamžite kúpia. Keď sa rozhodnete pre opravu spotrebičov, podporíte tým remeslo opravárov a poskytnete im ďalšie pracovné príležitosti. Uvidíte, že nové pracovné miesta určite ocenia opravárenské spoločnosti.

Zaujal vás článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera, aby vám nič neuniklo!

 

Chcete začať opravovať na vlastnú päsť? Všetky náhradné diely pre elektrické spotrebiče nájdete na Elny.cz.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie