Nepríjemný zápach zo sušičky? Tu je praktický návod, ako sa ho zbaviť

Vytvorené11. 9. 2023
Nepríjemný zápach zo sušičky? Tu je praktický návod, ako sa ho zbaviť
Nepríjemný zápach zo sušičky? Tu je praktický návod, ako sa ho zbaviť
Nepríjemný zápach zo sušičky? Tu je praktický návod, ako sa ho zbaviť

Chystáte sa dať bielizeň do sušičky. Ale len čo otvoríte dvere, zacítite nepríjemný zápach. Znie vám to povedome? Zistite, čo spôsobuje nepríjemný zápach a ako tento problém raz a navždy vyriešiť. Je to jednoduchšie, ako si myslíte.

Vedeli ste, že pri každom sušení bielizne v sušičke sa na nej hromadia žmolky, zvyšky pracieho prostriedku a prach? Filter sušičky by mal zachytiť všetky nečistoty. Lenže ak sa pravidelne nemení, usadeniny sa akumulujú, čo má nežiaduce následky. Znižuje sa účinnosť (bielizeň nie je suchá ani po skončení cyklu) a z bubna sušičky sa môže šíriť nepríjemný zápach. Čo robiť?

Ako odstrániť zápach zo sušičky?

Odpoveď je jednoduchá: nepodceňujte pravidelné čistenie a výmenu horného a dolného filtra.

Vrchný filter zachytáva zvyšky tkanín, mikroorganizmy a pracie prostriedky (žmolky zo sušičky a zmäkčovač tkanín rozhodne nie sú priatelia). Nájdete ho hneď za dvierkami sušičky a mali by ste ho čistiť po každom cykle.

Spodný filter sa snaží zachytiť to, čo horný filter nedokáže - najjemnejšie nečistoty. Zvyčajne ho nájdete v spodnej časti sušičky za plastovým krytom. Po otvorení krytu objavíte penovú náplň, ktorú stačí raz za mesiac prebehnúť vysávačom. To by malo stačiť na odstránenie hlavných nečistôt.

Ak zistíte, že ani po dôkladnom zásahu nie je filter čistý, je čas na výmenu. Pri používaní sušičky niekoľkokrát týždenne, odporúčame inštalovať nový filter približne každých 6 mesiacov. V prípade menej vyťaženého spotrebiča potom raz ročne.

Pravidelné kontroly si zaslúži aj samotný kondenzátor (výmenník tepla), ktorý nájdete v spodnej časti sušičky za filtrom. Pri kondenzátore bubnovej sušičky použite vlhkú handričku alebo vysávač s kefovým nástavcom, v prípade kondenzačnej sušičky stačí filter opláchnuť sprchou..

Ako vyčistiť kondenzátor (výmenník tepla) sušičiek AEG, Bosch, Siemens a iných značiek

 1. Otvorte dvere a vytiahnite filter hore.

 2. Otvorte kryt kondenzátora.

 3. Otočením páčky odomknite veko.

 4. Odstráňte vlákna a vyčistite okolie.

 5. Zatvorte veko a otáčajte páčkou, kým nezacvakne na miesto.

 6. Nakoniec vložte späť samotný filter.

Ako vyčistiť filter sušičiek AEG, Bosch, Siemens a iných značiek?

 1. Otvorte dvierka a vytiahnite filter nahor.

 2. Stlačením tlačidla otvorte filter.

 3. Filter čistite mokrou rukou.

 4. Skontrolujte, či je čisté aj hrdlo a tesnenie.

 5. Ak nájdete nahromadené nečistoty, odstráňte ich pomocou kefy a vlažnej mydlovej vody alebo vysávača.

 6. Filter vysušte a vráťte ho na miesto.

Ďalšie tipy na udržanie sviežej vône bielizne a čistej sušičky

 • Odmerajte správne množstvo pracieho prostriedku. Ak budete šetriť, vaša bielizeň sa nevyperie správne a môže zapáchať.

 • Bielizeň praná pri nízkej teplote (napr. 20 stupňov) môže mať tiež nepríjemný zápach. Ako návod na správne pranie môžete použiť štítok na oblečení, na ktorom je uvedená odporúčaná teplota prania.

 • Nenechávajte mokrú bielizeň v práčke po dokončení cyklu. Ihneď po dopraní ho premiestnite do sušičky.

 • Okrem filtrov môžete vyčistiť aj samotný bubon sušičky - stačí voda s octom alebo citrónom a handrička. Ocot aj citrón majú dezinfekčné účinky, takže sušičku spoľahlivo zbavia všetkých baktérií.

 • Môžete tiež vyskúšať parfum do sušičky, ktorý sa dodáva vo forme voňavých obrúskov. Stačí ich vložiť do bubna sušičky na jeden cyklus a potom ich vybrať. Uvidíte, že vaša bielizeň bude svieža a voňavá.

Vyberte si z náhradných filtrov pre sušičky AEG, Electrolux, Zanussi, Bosch alebo Siemens.

V spoločnosti Elny berieme údržbu vážne. Preto ponúkame viac ako 70 filtrov pre sušičky AEG, Electrolux, Zanussi, Beko, Bosch a Whirlpool. Prevažnú väčšinu z nich máme na sklade a pripravenú na rýchle odoslanie. Pri výbere filtra sa zamerajte na dva základné parametre: výrobcu sušičky a sériové číslo na štítku spotrebiča. Tým sa uistíte, že filter dokonale vyhovuje vašej sušičke. Ak si stále nie ste istí, neváhajte nám napísať na obchod@elny.cz.

 

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie