Kedy je čas kúpiť nový uhlíkový filter pre môj odsávač pár? Všetko o jeho funkcii a výmene

Vytvorené5. 4. 2024
Kedy je čas kúpiť nový uhlíkový filter pre môj odsávač pár? Všetko o jeho funkcii a výmene
Kedy je čas kúpiť nový uhlíkový filter pre môj odsávač pár? Všetko o jeho funkcii a výmene
Kedy je čas kúpiť nový uhlíkový filter pre môj odsávač pár? Všetko o jeho funkcii a výmene

Ako dobre sa staráte o svoj odsávač pár? Pravidelná údržba filtrov má zásadný vplyv na jeho funkčnosť a výkon. Zistite, ako ich správne čistiť a po koľkých mesiacoch je potrebná ich kompletná výmena. Tu je praktický sprievodca, ktorý vás prevedie procesom inštalácie a ukáže vám, ako čistiť umývateľné filtre digestora.

Zdroj.

Uhlíkový filter (pachový filter) plní v odsávači dôležitú úlohu - pohlcuje výpary a pachy zz varenia alebo vyprážania a zároveň odvádza vlhkosť z miestnosti, čím zabraňuje vzniku plesní. To však nie je všetko. Ak máte doma napríklad plynový sporák, zabezpečuje aj bezpečné odstránenie oxidov dusíka, ktoré sa uvoľňujú pri horení plynu. Ak neudržiavate filtre v dobrom stave, nevedomky znižujete účinnosť a životnosť odsávača pár.

Ako funguje uhlíkový filter?

Uhlíkový filter funguje na princípe absorpcie. Vzduch nasávaný odsávačom prechádza cez kazetu s aktívnym uhlím. Vo vnútri sa nachádzajú granule alebo vlákna aktívneho uhlia, ktoré spoľahlivo zachytávajú pachy a nečistoty. Majú množstvo mikroskopických pórov, na ktoré sa môžu viazať molekuly zápachu. Uhlíkový filter má však obmedzenú schopnosť pohlcovať pachy. Keď sa nasýti, prestane fungovať - a jeho výmene sa nevyhnete.

Ako zistím, že je čas na výmenu?

Je to ľahké zistiť: všimnete si, že digestor nefunguje správne a výpary z varenia sa v kuchyni zdržiavajú dlhšie ako zvyčajne. Odborníci odporúčajú vymeniť filter každých 4 až 6 mesiacov - v závislosti od toho, ako často používate odsávač pár.

Zdroj.

Poznámka: Väčšina bežných uhlíkových filtrov sa nedá umývať ani čistiť.

Ako vložím nový uhlíkový filter do odsávača pár?

  1. Vypnite kapotu: Odsávač pár najprv vypnite a odpojte od elektrickej siete, aby ste predišli úrazu elektrickým prúdom.

  2. Otvorenie krytu: v niektorých modeloch sa uhlíkový filter nachádza za mriežkou alebo krytom.

  3. Odstránenie starého filtra: opatrne vyberte starý uhlíkový filter z držiaka.

  4. Inštalácia nového filtra: vložte nový uhlíkový filter do držiaka, pričom dbajte na to, aby prachová časť smerovala nadol a uhlíková časť nahor. Ak ho nasadíte opačne, filter nebude dobre fungovať. Okrem toho by ste znížili životnosť samotného ventilátora.

  5. Zatvorenie filtra: nasaďte kryt alebo mriežku späť na miesto.

  6. Zapnutie odsávača pár: Nakoniec zapnite odsávač pár a skontrolujte, či je všetko v poriadku.

Tip: Pozrite si návod na obsluhu odsávača pár. Niektoré modely môžu vyžadovať špecifický postup.

Čo ak máte umývateľné filtre? Čistenie filtra odsávača pár je hračka

Možno ste investovali do umývateľných uhlíkových filtrov HFH. Ich veľkou výhodou je, že vám vydržia až niekoľko rokov bez výmeny. Ich životnosť závisí od množstva aktívneho uhlia, štruktúry alebo úrovne znečistenia vzduchu. Filtre HFH možno čistiť buď ručne v teplej vode, alebo v umývačke riadu pri teplote 65 °C (bez prídavného riadu).

Potom je dôležité ich správne vysušiť. Môžete ich napríklad položiť na sporák alebo do elektrickej rúry (10 minút pri 100 °C). Dávajte pozor, aby ste ich nikdy nevystavili priamemu slnečnému žiareniu.

Výrobca AEG upozorňuje, že aj umývateľné filtre je potrebné meniť - našťastie to stačí raz za 2 až 3 roky.

Zdroj.

Uhlíkové filtre od spoločností AEG, Zanussi, Electrolux alebo Gorenje

Ak sa vám nechce ísť do obchodu, nové uhlíkové filtre do odsávača pár si môžete ľahko zaobstarať online. V našej ponuke máme viac ako 50 filtrov od spoločností AEG, Electrolux, Zanussi, Whirlpool, Gorenje a Mora. Sortiment môžete filtrovať podľa výrobcu, veľkosti a ceny, aby ste rýchlo našli požadovaný tovar. Pri vyhľadávaní odporúčame skontrolovať aj políčko"skladom". Pri týchto výrobkoch máte záruku rýchleho dodania - objednávku odosielame do 24 hodín.

Tip: Ak stále nenájdete to, čo hľadáte, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme s výberom a náhradný diel pre vás následne objednáme.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie