3 tipy na predĺženie životnosti kotla a zníženie spotreby

Vytvorené8. 1. 2024
3 tipy na predĺženie životnosti kotla a zníženie spotreby
3 tipy na predĺženie životnosti kotla a zníženie spotreby
3 tipy na predĺženie životnosti kotla a zníženie spotreby

Chcete, aby bol váš ohrievač vody vo výbornom stave? Máme pre vás praktické tipy, ktoré vám pomôžu minimalizovať riziko porúch, ale aj zabrániť plytvaniu vodou. Tieto tipy budú určite užitočné pre domácich majstrov a opravárov.

Pravidelne vymieňajte anódu

Anóda je kľúčovou súčasťou každého kotla. Zvyčajne ide o horčíkovú tyč, ktorá slúži ako ochrana proti korózii. Bežné kovy majú tendenciu pri kontakte s vodou hrdzavieť, čo nie je prípad horčíka. V porovnaní s oceľou má oveľa vyšší elektrochemický potenciál. Vplyvom pôsobenia vody a vysokých teplôt sa postupne rozpúšťa, preto je potrebné anódu meniť 1 až 2-krát ročne.

Správna údržba môže predĺžiť životnosť vášho kotla o niekoľko rokov a zároveň znížiť spotrebu energie. Najmä titánové anódy majú vysokú katalytickú účinnosť, čím sa znižuje reakčný čas kotla a náklady na energiu. Okrem toho sa s titánovými anódami vyhnete aj nepríjemnému zápachu alebo zmene farby vody (v dôsledku baktérií, ktoré produkujú sírovodík).

Získajte expanznú nádrž

Keď kotol ohrieva vodu, je úplne normálne, že voda kvapká cez poistný ventil. Zabudovaný spätný ventil zabraňuje tomu, aby sa voda vracala späť do vodovodného potrubia, a voda pri ohrievaní zväčšuje svoj objem. Aby sa zabránilo plytvaniu vodou, výrobcovia odporúčajú nainštalovať expanznú nádobu medzi kotol a poistný ventil. Ide o uzavretú nádobu, ktorá ponúka niekoľko hlavných výhod z hľadiska životnosti a bezproblémovej prevádzky.

  1. Ochrana proti vysokému tlaku: Pri ohrievaní sa voda rozpína a expanzná nádoba poskytuje priestor, kde sa táto rozpínajúca sa voda môže rozšíriť. Tým sa znižuje tlak v systéme a minimalizuje sa riziko poškodenia potrubia a zariadenia v dôsledku pretlaku.

  2. Predĺženie životnosti kotla: pravidelné rozpínanie a zmršťovanie vody v systéme môže viesť k opotrebovaniu materiálov. Expanzná nádrž pomáha minimalizovať tento cyklus, čo môže predĺžiť životnosť potrubia a zariadení spojených s kotlom.

  3. Prevencia kavitácie: kavitácia je proces, pri ktorom sa voda pod vysokým tlakom mení na paru a potom sa vracia do kvapalného skupenstva. Expanzná nádrž pomáha regulovať tlak a znižovať riziko kavitácie.

Ako si vybrať expanznú nádrž?

Expanzná nádoba by mala mať objem približne 5 % objemu kotlovej nádoby. Na webovej stránke Dražice nájdete odporúčané minimálne objemy expanznej nádoby v závislosti od objemu ohrievača.

Objem ohrievača (l)

50

80

100

125

160

180

200

250

300

400

500

Objem expanznej nádrže (l)

2,5

4

5

6

8

8

8

12

12

18

24

 

Nastavenie redukčného ventilu

Redukčný ventil, ktorý sa zvyčajne inštaluje za vodomerom, má podobnú funkciu ako poistný ventil. Prečo je tento komponent dôležitý a ako ovplyvňuje výkon a stav ohrievača vody?

  1. Ochrana proti vysokému tlaku: pretlakový ventil znižuje tlak vstupnej vody na hodnotu, ktorá je vhodná a bezpečná pre správnu funkciu kotla. Príliš vysoký tlak vody by mohol spôsobiť poškodenie vnútorných častí kotla alebo dokonca spôsobiť výbuch kotla.

  2. Predĺženie životnosti: stabilizácia tlaku vody prispieva k predĺženiu životnosti kotla tým, že minimalizuje preťaženie a opotrebovanie vnútorných komponentov.

  3. Hladká prevádzka: Udržiavanie správneho tlaku vody v kotle a v celom vodnom systéme zabezpečuje plynulú prevádzku, čo môže viesť k lepšiemu výkonu a účinnosti kotla.

  4. Zníženie spotreby energie: správne nastavený redukčný ventil pomáha znížiť spotrebu energie, pretože kotol nemusí pracovať pri nadmernom tlaku vody.

Ako nastaviť redukčný ventil?

Ak chcete zmeniť výstupný tlak, musíte uvoľniť objímku v hornej časti ventilu. Potom stačí skrutkovačom otáčať krytom ovládania ventilu, kým nedosiahnete požadovanú hodnotu. Číslo by ste mali vidieť na manometri, ktorý sa zvyčajne nachádza na regulátore alebo hneď za ním.

 

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie