Ako čistiť práčku? Toto je návod na údržbu bubna, tesnení a zásobníka

Vytvorené17. 5. 2024
Ako čistiť práčku? Toto je návod na údržbu bubna, tesnení a zásobníka
Ako čistiť práčku? Toto je návod na údržbu bubna, tesnení a zásobníka
Ako čistiť práčku? Toto je návod na údržbu bubna, tesnení a zásobníka

Ako dosiahnuť, aby vaša bielizeň pekne voňala a bola čistá? Nie je to len kvalitný prací prášok a zmäkčovač, ale aj dobre udržiavaná práčka. Ak je zanesená usadeninami, mastnotou alebo vodným kameňom, nevyperie vaše oblečenie správne a môže tiež vydávať nepríjemný zápach. Našťastie existujú jednoduché triky, ako tomu zabrániť.

V práčke je niekoľko častí, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť. Vlhkosť a nečistoty vedú k vzniku prostredia, v ktorom sa darí baktériám a plesniam všetkého druhu. Najlepšou prevenciou je pravidelné čistenie práčky a nasledujúcich súčastí: bubna, filtra, tesnenia a zásobníka.

Čistenie bubna

Tu máte na výber: môžete použiť špeciálny čistiaci prostriedok pre vašu práčku alebo si môžete vytvoriť vlastnú čistiacu zmes. V prípade druhej možnosti je postup naozaj jednoduchý. Stačí do bubna naliať 2 šálky octu a 1 vrecko jedlej sódy. Potom nastavte najdlhší program na práčke na vysokú tepl otu (napr. 90 °C) a nechajte ju bežať až do konca. Tým sa práčka dokonale vyčistí a zbaví sa akejkoľvek mastnoty, baktérií alebo usadeného vodného kameňa.

Tip: Po každom praní nechajte dvierka práčky otvorené. Dobrá cirkulácia vzduchu zabráni vzniku zápachu a plesní.

Čistenie filtra

Filter je súčasť na prednej strane práčky, ktorá spoľahlivo zachytáva prach, vlasy a iné drobné nečistoty. Preto by ste ho mali dôkladne vyčistiť, a to aspoň 2 až 3-krát ročne (podľa toho, ako často periete). Našťastie to nie je zložité - stačí ho opláchnuť horúcou vodou a potom ho vrátiť na miesto.

Čistenie tesnenia

Nezabudnite na tesnenia práčky. Na tomto mieste sa často skrývajú nečistoty, vlasy, chlpy a tkanivá, ktoré si na prvý pohľad nemusíte všimnúť. Ak ich tam necháte dostatočne dlho, tesnenie môže začať plesnivieť (kombinácia vlhkosti, gumových záhybov a nečistôt je živnou pôdou pre mikroorganizmy). Výsledkom môže byť nielen nepríjemný zápach, ale aj poškodený povrch súčiastky. Z času na čas skúste nahliadnuť do vnútra tesnenia a zotrieť nečistoty vlhkou handričkou.

Čistenie zásobníka

A nakoniec pravidelné čistenie zásobníka. V mnohých prípadoch sa stáva, že v ňom po praní uviaznu nielen nečistoty, ale aj zmäkčovadlo a prací prášok. Ak sa trochu zašpiní, stačí ju utrieť vlhkou handričkou; ak sa zašpiní viac, vyberte ju a opláchnite horúcou vodou. Opäť tak predídete nepríjemnému zápachu z práčky.

Pozor na nekvalitné pracie prostriedky

Aké pracie prostriedky bežne používate? Hoci sú značkové pracie prostriedky a zmäkčovadlá drahšie, z dlhodobého hľadiska sa naozaj oplatia. Nekvalitné výrobky obsahujú veľké množstvo nerozpustných látok, ktoré postupne upchávajú potrubia a filtre. Tieto usadeniny zapáchajú a tiež poškodzujú jednotlivé komponenty.

Tip na záver: Ak chcete, aby vnútro spotrebiča a bielizeň príjemne voňali, vyskúšajte parfum do práčky. Vôňa môže vydržať dlhšie ako napríklad samotný zmäkčovač tkanín.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie