Pokazil sa vám kuchynský robot? Tu sú praktické tipy, ako ho opraviť sami

Vytvorené15. 8. 2023
Pokazil sa vám kuchynský robot? Tu sú praktické tipy, ako ho opraviť sami
Pokazil sa vám kuchynský robot? Tu sú praktické tipy, ako ho opraviť sami
Pokazil sa vám kuchynský robot? Tu sú praktické tipy, ako ho opraviť sami

Pomocník, ktorý vám pomôže pripraviť hlavné jedlá, dezerty a nápoje. Kuchynské roboty šetria cenné minúty pri sporáku a nervy svojich majiteľov. Čo však robiť, keď zrazu prestanú fungovať? Dobrou správou je, že na základné poruchy stačí skrutkovač a porcia trpezlivosti. A na tie vážnejšie si môžete zaobstarať náhradný diel - napríklad z nášho e-shopu Elna.

Viete, pripravujete cesto na pizzu alebo dezert na večer a kuchynský robot sa zrazu vypne. Alebo síce funguje, ale vydáva vŕzgavé, škrípavé zvuky. Čo s tým urobíme? Nech už je porucha akákoľvek, prvým krokom je nájsť príčinu. Pozrime sa na 5 základných porúch a stručný návod, ako ich odstrániť.

Metlička je príliš voľná

Všimli ste si, že sa metla pri mixovaní nebezpečne kýve zo strany na stranu? Tento problém môžete vyriešiť pomocou lacnej opierky. Stačí otočiť robot hore nohami a nájsť skrutku, ktorá drží šľahač - zvyčajne v strede nohy na pomyselnom kĺbe. Potom vezmite do ruky skrutkovač a skontrolujte, či je dostatočne utiahnutá. Jemne ju utiahnite a je to hotové. Metlička by mala byť opäť dobre zaistená.

Robot sa zastaví a nie je možné ho znovu spustiť

Zapli ste robota, chvíľu fungoval bez problémov a zrazu sa zastavil, hoci ste ho mali zapojený? To je zvyčajne spôsobené opotrebovanými uhlíkmi. Je to dôležitý komponent, ktorý sa stará o prenos výkonu.

Ak kuchynský robot používate často, uhlíky sa pri kontakte s rotorom postupne opotrebujú. Ich dĺžka sa časom zmenšuje, až kým nie sú príliš krátke na to, aby robot mohol správne fungovať. Dobrou správou je, že stačí zaobstarať náhradné diely a vymeniť (oba dva uhlíky).

Ako vymeniť uhlíky v kuchynskom robote?

  1. Najskôr nájdete skrutku, pod ktorou sa skrýva uhlík. Zvyčajne sa nachádza na boku hlavy robota.

  2. Po odskrutkovaní uvidíte na pružine uhlík.

  3. Pozrite sa, ako je tam pripojený uhlík. Nový uhlík budete do otvoru vkladať rovnakým spôsobom (v rovnakom smere a pod rovnakým uhlom).

  4. Vykonajte výmenu a utiahnite skrutku.

  5. To isté urobte aj na druhej strane a je to hotové.

Metla robota narazí do misky

Všimli ste si, že metla pri miesení alebo miešaní prísad naráža do misy? Tento problém je opäť spôsobený skrutkou, ktorú nájdete pod hlavou robota. Vezmite skrutkovač a opatrne otočte skrutku proti smeru hodinových ručičiek. Ak sa naopak šľahacia metla pohybuje len v strede misy, utiahnite skrutku v smere hodinových ručičiek. V oboch prípadoch to s otáčaním nepreháňajte (na úpravu polohy stačí utiahnuť kĺb o niekoľko milimetrov).

Robot vydáva zvláštne zvuky

Vŕzganie, praskanie, škrípanie. Počuli ste, že váš robot vydáva zvláštne zvuky? Príčinou sú zvyčajnenahromadené usadeniny pod rukoväťou misky. Najčastejšie ide o zrnká múky a iné prísady, ktoré si zrejme našli cestu na najťažšie prístupné miesta. Našťastie sa zaobídete bez opravára - stačí poriadne vyčistiť priestor pod misou. Opäť vezmite skrutkovač a uvoľnite skrutky na rukoväti misy, aby ste mali dostatok priestoru na čistenie (nezabudnite vyčistiť aj skrutky). Potom nasaďte misu späť a máte hotovo.

Misa nie je v správnej polohe

Všimli ste si, že miska sa nebezpečne približuje k nohe robota? Zvyčajne je to spôsobené nesprávne nastaveným závitom misky. Našťastie existuje jednoduché riešenie tohto problému - odklopte hlavu robota, uchopte misku oboma rukami a začnite ňou otáčať proti smeru hodinových ručičiek. Keď sa hák objímky zastaví na drážke, skúste objímku uvoľniť. Nakoniec nastavte objímku tak, aby zostala na svojom mieste.

Ak je závit misky poškodený a nemôžete ju umiestniť do správnej polohy, musíte základňu robota úplne resetovať. Pootočte kovový disk na nohe o niekoľko zárezov a krížovým skrutkovačom uvoľnite všetky skrutky. Potom disk očistite, nasaďte ho späť a otočte ho o jeden výstupok ďalej, aby ste zmenili jeho východiskovú polohu. Nakoniec skrutky utiahnite a problém je vyriešený.

Náhradné diely pre kuchynské roboty Bosch, Eta alebo Gorenje

Poškodil sa niektorý z vašich komponentov a hľadáte náhradný diel? V spoločnosti Elna sme na takéto situácie pripravení a ponúkame široký sortiment náhradných komponentov všetkých druhov. Na sklade máme napríklad šľahacie metly, kondenzátory, hnetacie misy, sekacie nože, šľahače, spojky, strúhadlá, prevodovky alebo motory. Všetko od obľúbených značiek na trhu, ako sú Bosch, Eta, Gorenje, Mora, Kenwood, Delonghine aleboTefal. Radi vám poradíme s výberom a skôr než sa nazdáte, váš kuchynský pomocník bude opäť v skvelej kondícii.

 

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie