Pokazil sa vám domáci spotrebič? Vyriešte tieto poruchy sami bez opravára

Vytvorené17. 10. 2022
Pokazil sa vám domáci spotrebič? Vyriešte tieto poruchy sami bez opravára
Pokazil sa vám domáci spotrebič? Vyriešte tieto poruchy sami bez opravára
Pokazil sa vám domáci spotrebič? Vyriešte tieto poruchy sami bez opravára
 

Pokazil sa vám domáci spotrebič, ktorý vám dlhé roky dobre slúžil? Stavte na opravu! V mnohých prípadoch môžete jednoducho vymeniť nefunkčnú časť bez toho, aby ste museli investovať do nového spotrebiča. A niektoré poruchy môžete dokonca vyriešiť sami. Stačí len vedieť, ktoré to sú, a potom mať dostatok trpezlivosti a aspoň jednu pravú ruku :) 

 

Aké poruchy môžete opraviť sami?

 

Podľa prieskumu BNP Paribas Cardif sú najporuchovejšími spotrebičmi práčky (40 %), chladničky (21 % ) a umývačky riadu (16 %). U týchto spotrebičov je najväčšia pravdepodobnosť, že sa skôr či neskôr pokazia.

Dobrou správou je, že mnohé poruchy týchto a iných spotrebičov môžete vyriešiť sami. Bez opravára a množstva technických znalostí. Ide najmä o mechanické poruchy - napríklad zlé tesnenie, poškodené rukoväte a dvierka alebo prasknutá plniaca hadica. V tomto prípade stačí kúpiť náhradný diel a vymeniť nefunkčnú časť.

Zistite, aké súčiastky sa na spotrebičoch najčastejšie vymieňajú a aké opravy môžete vziať do vlastných rúk.

 

Práčky

 

Mali ste niekedy problém s nevypúšťaním vody z práčky? Na vine môže byť zanesený filter čerpadla, ktorý sa nachádza v spodnej časti práčky. V niektorých prípadoch ho stačí odskrutkovať a vyčistiť, v iných prípadoch (ak je filter starý) sa oplatí kúpiť nový.

Možno ste si tiež všimli, že bubon práčky sa neotáča tak, ako by mal. Príčinou môže byť pretrhnutý alebo prasknutý klinový remeň, ktorý je spojený s hnacím hriadeľom motora. Ak zistíte, že remeň je len spadnutý, jednoducho ho nasaďte späť.

Okrem vyššie uvedených častí je životnosťbubna, tesnení, dverí, zámkov dverí a plniacich hadíc.

Chladničky a mrazničky

 

Tvorí sa vám v chladničke námraza? Problém môže spôsobovať zlé tesnenie. To spôsobuje, že chladnička pracuje intenzívnejšie a spotrebuje viac energie. Riešením je nájsť tesnenie, ktoré zodpovedá rozmerom vášho modelu, a potom ho vymeniť.

V prípade chladničiek a mrazničiek môžete ľahko vymeniť ďalšie časti, ako je rukoväť dverí, sklenené police, plastové podnosy alebo termostat ovládania.

Umývačky riadu

 

Pri starších modeloch umývačiek riadu sa môžu uvoľniť závesy dverí a nedovrieť sa alebo zostať v nastavenej polohe. V takom prípade ho nebudete musieť vymeniť. Problémy môžu spôsobovať aj zhrdzavené alebo opotrebované koše umývačky riadu, ktoré môžu ľahko vypadnúť. Aj v tomto prípade stačí zaobstarať náhradný diel a správne ho vložiť do koľajničiek umývačky.

V prípade umývačiek riadu môžete tiež ľahko nainštalovať úplne nové tesnenia dverí, obehové čerpadlá aa vypúšťacie čerpadlo, kolieska koša, plniace hadice alebo dávkovač umývacieho prostriedku.

Sporáky a rúry

 

Zistili ste, že pri pečení vychádza z rúry para? Tento problém je spôsobený tesnením dvierok, ktoré nedokáže udržať horúci vzduch. V kuchyni sa tak vytvára vlhkosť, ale zároveň to znamená, že rúra spotrebuje viac energie. Našťastie, výmena tesnenia je aj v tomto prípade veľmi jednoduchá.

Medzi bežné poruchy patrí prasknuté sklo dverí alebo zlomená kľučka, ktorú môžete jednoducho vymeniť za novú. Môžete tiež vymeniť varnú dosku, žiarovku, ovládací termostat, ventilátor, varnú dosku alebo vypínač rúry.

Ohrievače vody - kotly

 

Ak ste pod kotlom objavili kaluže vody, môže byť na vine príruba, ktorá spája potrubie so spotrebičom. V mnohých prípadoch ju stačí dotiahnuť, niekedy (ak je prasknutá) je potrebné kúpiť novú.

Po určitom čase sa v kotle môže objaviť vodný kameň. Za tento problém je zodpovedná opotrebovaná anóda, ktorá chráni vykurovacie teleso a vnútornú nádrž kotla. Anódovú tyč je potrebné pravidelne vymieňať, najneskôr raz za 2 roky prevádzky.

Náhradnú tepelnú poistku, tesnenie alebo teplomer môžete zakúpiť a nainštalovať aj bez pomoci opravára.

Týmto opravám je najlepšie sa vyhnúť

 

Nenechajte sa mýliť, aj keď sú vaše zručnosti v oblasti domácich majstrov špičkové, stále je lepšie zavolať odborníka na niektoré chyby. Hovoríme najmä o poruchách v súvislosti s elektrickým/plynovým výstupom. Pri elektrických modeloch riskujete úraz elektrickým prúdom a v prípade plynových modelov ešte väčšiu katastrofu. V týchto situáciách neváhajte zavolať skúseného a certifikovaného elektrikára. Len tak si môžete byť istí, že vám počas opravy a po nej nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Zaujal vás článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera, aby vám nič neuniklo!

 

Chcete začať opravovať na vlastnú päsť? Všetky náhradné diely pre elektrické spotrebiče nájdete na Elny.cz.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie