Moja umývačka riadu Bosch mi hlási chybu. Čo môžem urobiť? Toto sú najčastejšie chybové kódy

Vytvorené13. 2. 2024
Moja umývačka riadu Bosch mi hlási chybu. Čo môžem urobiť? Toto sú najčastejšie chybové kódy
Moja umývačka riadu Bosch mi hlási chybu. Čo môžem urobiť? Toto sú najčastejšie chybové kódy
Moja umývačka riadu Bosch mi hlási chybu. Čo môžem urobiť? Toto sú najčastejšie chybové kódy

Umývačky riadu Bosch sú vybavené autodiagnostickým systémom. Ak niečo bráni ich správnemu fungovaniu, okamžite vám to oznámia vo forme chybového kódu (napríklad chyba umývačky E19, E22, E24...). Ktoré z nich si zaslúžia vašu pozornosť a čo presne znamenajú? Pripravili sme zoznam najdôležitejších hlásení a návod, ako postupovať.

Zdroj.

Najčastejšie kódy chýb a pokyny, čo robiť

E01

Umývačka vás informuje o probléme na vykurovacom okruhu. Ten môže byť spôsobený napríklad poškodenými kontaktmi v ohrievacom telese, ktoré bránia účinnému ohrevu vody. Poruchu bohužiaľ nemôžete odstrániť sami a musíte zavolať do servisného strediska, aby sa na umývačku pozrel skúsený technik.

E02

Tento kód sa vzťahuje na chybu snímača teploty. Znamená to, že voda v umývačke sa nedokáže zohriať na požadovanú teplotu na dokončenie umývacieho cyklu. Opäť bude potrebné zavolať odborníka.

E09

V tomto prípade ide opäť o problém súvisiaci s ohrievačom. Príčinou poruchy môže byť vodný kameň alebo prípadne voda, ktorá sa neúmyselne dostala dovnútra. V každom prípade vám nezostáva nič iné, ako sa obrátiť na servisné oddelenie.

E12

Ak umývačka riadu zobrazuje kód E12, je to znak vodného kameňa. Ide o nebezpečnú minerálnu usadeninu, ktorá spomaľuje ohrev, zvyšuje spotrebu energie a poškodzuje vykurovacie teleso. V takom prípade je potrebné čo najskôr použiť prostriedok na odstraňovanie vodného kameňa. Odporúčame používať originálne výrobky pre spotrebiče Bosch, ktoré sú zaručene funkčné a nepoškodia umývačku riadu.

E14, E16, E17

Ak sa na displeji zobrazí niektorý z týchto 4 kódov, problém je buď v plniacom systéme, alebo v prívode vody. V takejto situácii skontrolujte, či je prívodná hadica v správnej polohe (nie je zlomená alebo zalomená) a či je správne nastavený rohový prietokový ventil.

Zdroj.

E15 (F15)

Tento kód signalizuje, že umývačka aktivovala systém ochrany pred vodou. Je to spôsobené veľkým množstvom vody, ktoré sa môže dostať von. Ak sa zobrazí tento kód, vypnite prívod vody, aby ste zabránili možnému vytopeniu. Príčina môže byť rôzna, od zlého tesnenia až po nefunkčný hladinový spínač alebo prasknutú hadicu.

E18

Kód E18 má niekoľko rôznych významov: ide buď o poškodenú prívodnú hadicu, alebo o upchaté filtre (v hadici alebo v prípojke). V prvom prípade stačí ešte raz skontrolovať, či hadica nie je zalomená. V druhom prípade je potrebné filtre vyčistiť - buď prepláchnutím, alebo vyčistením kefou. Pozor, aquastop má elektrický ventil, preto by nemal prísť do kontaktu s vodou.

E19 (F19)

Táto chyba indikuje problém s vnútorným ventilom alebo dávkovačom. V tomto prípade, bohužiaľ, neexistuje spôsob, ako ho vyriešiť sami. A nezostáva vám nič iné, ako zavolať technika.

E22

Problémom je zanesený filter. Táto súčasť zachytáva zvyšky jedla a všetky nečistoty z riadu a nájdete ju v spodnej časti umývačky pod spodným košom alebo v blízkosti ramena spodnej trysky. Filter jednoducho vyberte, opláchnite ho pod tečúcou vodou - alebo ho vyčistite kefkou či špongiou. Keď je čistý, vložte ho späť na miesto a skontrolujte, či dobre drží.

E23

Umývačka riadu zistila poruchu čerpadla odpadovej vody. Riešenie tejto poruchy je lepšie prenechať servisnému technikovi.

Zdroj.

E24

V tomto prípade je čerpadlo s najväčšou pravdepodobnosťou zablokované - a tento problém môžete našťastie vyriešiť bez pomoci technika. Stačí vytiahnuť spodný kôš a vybrať filtračný systém. Najprv sa zbavte všetkej vody v tejto oblasti (napríklad pomocou špongie), potom odstráňte horný kryt čerpadla a skontrolujte, či sa v ňom nenachádzajú cudzie predmety. Potom kryt zacvaknite späť na miesto. Nakoniec v ďalšom kroku umiestnite filtre (uistite sa, že šípky smerujú k sebe) a spodný kôš.

Našli ste chybový kód E27 a vyššie?

Ak vaša umývačka riadu zobrazuje iný kód, pravdepodobne ide o elektronickú poruchu (E27 = porucha napätia, E30 = elektronická porucha). Odporúčame vám, aby ste sa obrátili na zákaznícky servis Bosch a opravu konzultovali priamo s technikom.

Nezabudnite na pravidelnú údržbu umývačky riadu

Aby vaša umývačka riadu vydržala čo najdlhšie, musíte sa o ňu dobre starať. Ako to urobiť? Tu je kontrolný zoznam, ktorý vám pomôže udržať spotrebič v dobrej kondícii.

  • Čistenie filtra (aspoň 1-krát mesačne)

  • Prevencia vzniku vodného kameňa

  • Správne používanie čistiaceho prostriedku

  • Nepreťažovanie umývačky riadu

  • Pravidelné servisné kontroly

Pravidelné čistenie, správne používanie a servisné kontroly zabezpečia spoľahlivosť a dlhú životnosť vášho spotrebiča.

 

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie