Ako sa starať o vertikálny gyro gril? Tipy na čistenie a správnu údržbu

Vytvorené29. 5. 2024
Ako sa starať o vertikálny gyro gril? Tipy na čistenie a správnu údržbu
Ako sa starať o vertikálny gyro gril? Tipy na čistenie a správnu údržbu
Ako sa starať o vertikálny gyro gril? Tipy na čistenie a správnu údržbu

Grilovacia sezóna je už za rohom, ste na ňu pripravení? Možno máte stojan na gyros alebo vertikálny gril na domáce použitie. Tak či onak, budete potrebovať tipy, ako sa oň správne starať a ktoré časti kontrolovať v rámci údržby. Zameriame sa na elektrické aj plynové modely.

Čo je gril gyros?

Stroj na gyros je špeciálne zariadenie na prípravu tradičného gréckeho pokrmu gyros. Kusy hovädzieho, bravčového alebo kuracieho mäsa sa ukladajú na veľký vertikálny rotačný rožeň, ktorý zabezpečuje rovnomerné opečenie mäsa zo všetkých strán. Veľkou výhodou je, že chuť a šťavnatosť mäsa sa pri tomto procese zachová.
Gril gyros našiel svoje uplatnenie nielen v rôznych gastroprevádzkach, ale aj v domácnostiach. V oboch prípadoch však platí rovnaké pravidlo: bez pravidelnej údržby sa nezaobídete. To, ako dobre sa o gril staráte, bude mať vplyv na chuť mäsa alebo funkčnosť a životnosť samotného grilu.

Ako rýchlo a účinne vyčistiť gril

Mnohí ľudia stále zápasia s čistením gyroskopov. Problém často spočíva v tom, že nechajú usadeniny a mastnotu zaschnúť, čo značne predlžuje a sťažuje následné čistenie. Odporúčame preto, aby ste čistenie neodkladali príliš dlho.

Dobrou správou je, že mnohé nánosy môžete ľahko spáliť. Ani tým sa však proces čistenia nekončí. Pozrite si zoznam vecí, ktoré vám čistenie grilu výrazne uľahčia.

Kefy na grilovanie - sú často vybavené štetinami z ocele alebo nehrdzavejúcej ocele, ktoré si poradia aj s tými najodolnejšími usadeninami.
Škrabka - čo nezvládne kefa, zvládne plastová škrabka. Je obzvlášť užitočná na odstraňovanie mastnoty a tuku.
Hubky na grilovanie - špeciálne tvarované hubky s abrazívnym povrchom zbavia gril odolných škvŕn, ale nijako nepoškriabu povrch.
Odkvapkávacie misky - ich hlavným účelom je zachytávať odkvapkávajúci tuk. Môžete si zaobstarať umývateľné aj jednorazové vaničky.
Utierka z mikrovlákna - niekedy budete potrebovať utrieť vonkajšiu stranu grilu. Utierky z mikrovlákna sú na túto úlohu skvelé a vyleštia povrch z nehrdzavejúcej ocele.
Čistiace prostriedky na grily - odmasťovač alebo čistiace prostriedky na rošty, smalt a povrchy z nehrdzavejúcej ocele.

Ako sa starať o plynový gril na gyros

Rošty
Čistenie roštov pred a po grilovaní je samozrejmosťou. Dobrou správou je, že drvivú väčšinu usadenín možno odstrániť opekaním, t. j. zahriatím grilu na dostatočne vysokú teplotu, aby sa zvyšky jedla zlikvidovali. Potom rošty po vychladnutí očistite kefou.

Horákové rúrky
Mali by ste sa starať aj o rúrky horákov - či už kvôli bezpečnosti alebo optimálnemu výkonu grilu. Na čistenie postačí kefa na grilovanie alebo mäkká kefa na vzduchové uzávery. Pozor, na čistenie horákov nikdy nepoužívajte kefu, ktorú ste použili na rošty. Mohli by sa do nich dostať nečistoty a mastnota a zhoršiť prietok plynu.

Ochucovadlá
Nezabudnite na aromatizátory (kryty plynových horákov). Ide o komponenty, ktoré musia odolať nielen vysokým teplotám, ale aj kvapkajúcemu tuku. Ak vidíte, že sú veľmi znečistené, vyberte ich a dôkladne vyčistite.čistenie - na pomoc si vezmite nerezovú kefku a umyte ich v dreze teplou mydlovou vodou. Ak v nich nájdete praskliny, vymeňte ich.

Tepelné deflektory
Ak má gril aj tepelné deflektory (zvyčajne umiestnené pod horákmi), vyčistite ich pomocou plastovej škrabky alebo mydla a vody. Ide o súčasť, ktorá slúži na rovnomerné rozloženie tepla.

Ako sa starať o elektrický model?

Máte doma elektrický gril na gyros? Z bezpečnostných dôvodov sa uistite, že je chránený pred dažďom. Ak ho používate vonku, mal by byť chránený pod malým prístreškom. Prečo je to také dôležité? Pretože v porovnaní s plynovými grilmi je oveľa citlivejší na vlhkosť.
Teraz sa zamerajme na samotnú údržbu. Čo všetko by ste mali skontrolovať?

Rošty
Postup je rovnaký ako pri plynovom grile - rošty nahrejte na vysokú teplotu a po vychladnutí ich očistite kefou.

Kontrola vykurovacieho telesa a termostatu
Na rozdiel od plynového modelu je potrebné z času na čas skontrolovať aj iné komponenty. Hovoríme o vykurovacom telese (v podobe vykurovacej špirály) alebo zabudovanom termostate. Ak zistíte, že gril nie je schopný zohriať sa na požadovanú teplotu, samovoľne sa vypne alebo jeho teplota kolíše, problém je pravdepodobne spôsobený jednou z týchto častí.

Náhradné diely pre plynové a elektrické grily

Možno ste pri čistení a kontrole dielov zistili, že niečo nie je v poriadku. Nákup náhradného dielu pre váš gril je vzdialený len niekoľko kliknutí z pohodlia vášho domova. Ak gril nedokáže dosiahnuť alebo udržať požadovanú teplotu, zákazníci u nás najčastejšie kupujú vykurovacie teleso, termostat alebo tepelnú poistku. Výnimkou však nie sú ani motory alebo spínače, ktoré môžu znepríjemniť obsluhu grilu a spôsobiť značné problémy s funkčnosťou. Nech už sa na vašom grile (komerčnom alebo domácom modeli gyros) pokazilo čokoľvek, nový diel ho dostane do perfektnej formy.

Čo je gril gyros?
Gril na gyros je špeciálne zariadenie na prípravu tradičného gréckeho pokrmu gyros. Kusy hovädzieho, bravčového alebo kuracieho mäsa sa ukladajú na veľký vertikálny rotačný gril, ktorý zabezpečuje rovnomerné opečenie mäsa zo všetkých strán. Veľkou výhodou je, že chuť a šťavnatosť mäsa sa pri tomto procese zachová.
Gril gyros našiel svoje uplatnenie nielen v rôznych gastroprevádzkach, ale aj v domácnostiach. V oboch prípadoch však platí rovnaké pravidlo: bez pravidelnej údržby sa nezaobídete. To, ako dobre sa o gril staráte, bude mať vplyv na chuť mäsa alebo funkčnosť a životnosť samotného grilu.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie