Mám novú umývačku riadu. Čo musím urobiť, aby som ju mohol začať používať?

Vytvorené13. 2. 2024
Mám novú umývačku riadu. Čo musím urobiť, aby som ju mohol začať používať?
Mám novú umývačku riadu. Čo musím urobiť, aby som ju mohol začať používať?
Mám novú umývačku riadu. Čo musím urobiť, aby som ju mohol začať používať?

Považujete sa za zručného majstra a trúfate si na pripojenie umývačky riadu sami? Potom pre vás máme praktického sprievodcu, ktorý vám pomôže s inštaláciou bežnej aj vstavanej umývačky riadu. Je potrebné dodržať 3 dôležité kroky: pripojenie umývačky riadu na vodu, odpad a pripojenie do elektrickej siete.

Zdroj.

Umývačky riadu sú pomocníci, ktorí šetria vodu a vašu peňaženku. Kým pri ručnom umývaní spotrebujete 20 až 30 litrov vody, umývačka riadu spotrebuje približne 6 až 15 litrov - a nespotrebuje ani toľko elektrickej energie (na jeden cyklus spotrebuje len asi 1,8 kWh ). Ak ste aj vy podľahli volaniu po rýchlom a jednoduchom umývaní riadu, tu je návod, ako ju bezpečne a správne zapojiť.

Umývačku riadu nainštalujte ľavou zadnou časťou

Inštalácia novej umývačky riadu sa môže na prvý pohľad zdať zložitá. V skutočnosti ide len o niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré nezaberú veľa času. Súčasťou balenia je samozrejme návod, ktorý vás inštaláciou prevedie pomocou názorných obrázkov. Okrem toho môžete na YouTube nájsť aj praktické videonávody pre konkrétne značky/modely.

Bez ohľadu na výrobcu vašej umývačky riadu sú to tri kľúčové postupy na jej správne fungovanie: pripojenie na vodu, pripojenie na odpad a pripojenie na elektrinu. Ako to urobiť?

Ako pripojiť bežnú (voľne stojacu) umývačku riadu

Pripojenie umývačky riadu k vode

Krokom číslo 1 je pripojenie spotrebiča k vode. Je dôležité nájsť pre umývačku riadu miesto v blízkosti kuchynského drezu - Prívodná hadica (je súčasťou dodávky) siaha len do vzdialenosti približne 1,5 m. Jeden koniec hadice pripojíte k zadnej časti umývačky riadu a druhý k ventilu studenej vody pod drezom. Po pripojení sa uistite, že oba konce sú bezpečné a že spojenie je dostatočne tesné, aby voda nevytekala na podlahu. Zároveň potrebujete správny tlak v prípojke - najlepšie v rozmedzí 30 kPa až 1 MPa. Ak je tlak nižší, situáciu ľahko vyriešite redukčným ventilom.

Zdroj.

Tip: Nedosiahne prívodná hadica k zdroju vody? V internetovom obchode si môžete zakúpiť dlhšie hadice (napríklad 2 metre alebo viac).

Pripojenie umývačky riadu k odpadu

Máte umývačku riadu napojenú na vodu? Skvelé. Teraz ste sa dostali ku kroku číslo dva. Pozrite sa pod drez a zistite, či má sifón ďalší vývod na odpad. Ak ho nenájdete, v internetových obchodoch alebo v obchodoch so spotrebičmi si ľahko zaobstaráte sifón s viacerými vývodmi. Je možné, že niektoré z nich budú mať v zásuvke zástrčku - nezabudnite ju pri inštalácii odrezať. Nakoniec pripojte hadicu k vývodu a spoj utiahnite poistnou sponou.

Pripojenie umývačky riadu k elektrickej sieti

A nakoniec krok číslo 3. Pred zapojením spotrebiča do zásuvky skontrolujte, či napätie zodpovedá jeho štítku. Dôležitá informácia - umývačku riadu nikdy nezapájajte cez predlžovací kábel. Nielenže nemusí byť vhodná pre spotrebiče s vysokým výkonom (znižuje účinnosť), ale aj hrozí riziko prehriatia, poruchy spotrebiča alebo úrazu elektrickým prúdom. Umývačky riadu by mali byť zapojené priamo do elektrickej zásuvky.

V neposlednom rade sa uistite, že máte dobrý prístup ku káblu a v prípade potreby môžete spotrebič ľahko odpojiť.

Ako pripojiť vstavanú umývačku riadu?

So vstavanou umývačkou riadu budete mať trochu viac práce. Nie je to však nič, čo by ste nezvládli. Musíte sa najmä uistiť, že vybraný model dobre zapadne do určeného otvoru - a to na milimeter presne. Zároveň je dobré mať vopred pripravené dvere (nie sú súčasťou dodávky), ktoré budú ladiť s okolím. Môžete si ich zaobstarať od výrobcu kuchynských skriniek, aby mali rovnaký dekor.

Ďalej nezabudnite na spodnú stranu pracovnej dosky aplikovať parotesnú fóliu . Ide o špeciálny druh fólie, ktorá by mala zabrániť prenikaniu horúcej pary do umývačky riadu. Bez nej by mohlo dôjsť k poškodeniu kuchynských skriniek.

Postup pripojenia vody a odpadu je inak rovnaký ako pri bežnej voľne stojacej umývačke riadu.

Zdroj.

Objednávka inštalácie a demontáže starej umývačky riadu

Ak sa vám po prečítaní návodu na inštaláciu umývačky riadu nakoniec nebude páčiť, nezúfajte. Obchody vám spolu s nákupom ponúknu možnosť dovozu, odbornej inštalácie a odvozu vašej starej umývačky riadu. Inštalácia nie je drahá a budete mať istotu, že všetko bude fungovať správne.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie