Máte nový sporák? Poradíme vám, ako ho správne zapojiť

Vytvorené21. 11. 2023
Máte nový sporák? Poradíme vám, ako ho správne zapojiť
Máte nový sporák? Poradíme vám, ako ho správne zapojiť
Máte nový sporák? Poradíme vám, ako ho správne zapojiť

Kúpili ste si nový sporák a neviete, ako ho pripojiť? Či už máte doma elektrický alebo plynový sporák, poskytneme vám praktické rady, čo robiť a čomu sa vyhnúť. Na záver vám ukážeme, ako dlho trvá profesionálna inštalácia a koľko vás bude stáť.

Zdroj.

Pripojenie plynového sporáka

Uvedenie sporáka do prevádzky zverte výlučne odborníkovi (certifikovanému revíznemu a servisnému technikovi). Pamätajte, že nesprávna manipulácia s plynom môže znamenať katastrofu. Nie je potrebné riskovať. Či už ide o nastavenie, pripojenie plynového sporáka, jeho opravu alebo výmenu plynomeru, vždy to musí vykonať osoba s oprávnením. Dobrou správou je, že pri kúpe plynového sporáka vám s najväčšou pravdepodobnosťou ponúknu jeho odbornú inštaláciu. Po dohodnutí termínu vám technik pripojí spotrebič bezpečne a v súlade s platnými normami EN 1775 (386441) a TPG 704 01.

Ako pripojiť sporák na propán-bután

Jediná samostatná inštalácia, s ktorou sa stretnete, je inštalácia kachlí na propán-bután, ktoré sú obľúbenou voľbou pre chaty a chalupy. Jeho pripojenie je naozaj jednoduché. Čo potrebujete?

Tip: Všetko nájdete napríklad na čerpacích staniciach a v hobby obchodoch.

Po zakúpení môžete začať s inštaláciou. Najprv odpojte sporák od plynu, zdroja napájania a pripojte ho k plynovej fľaši. Potom môžete začať nastavovať jednotlivé trysky. Zapnite horák, stlmte plameň a odstráňte gombík. Potom utiahnite nastavovaciu skrutku tak, aby plameň nepresiahol 5 milimetrov. Postup zopakujte pre každý horák. Nakoniec pripojte regulátor tlaku k plynovej fľaši a skontrolujte, či nedochádza k úniku plynu. Potom pripojte druhý koniec regulátora k sporáku a opäť skontrolujte, či sú spoje tesné.

Zdroj.

Tip: Ak si na inštaláciu netrúfate, neriskujte a zavolajte plynára.

Zapojenie elektrického sporáka

Z bezpečnostných dôvodov musí elektrický sporák vždy a len pripojiť elektrikár alebo iný technik s osvedčením Technickej inšpekcie Českej republiky. Ten by mal potom do záručného listu napísať, že inštalácia bola vykonaná v súlade s elektrotechnickými normami. To je dôležité najmä v prípade, že sa sporák pokazí a vy ho chcete reklamovať. Ak by ste nemali potvrdenie o elektroinštalácii od odborníka, nemuseli by vám uznať záruku a nárok na náhradu škody. Rovnaký osud by vás mohol čakať aj v poisťovni, ak by, nedajbože, došlo k nehode.

Ako dlho trvá inštalácia kachlí a koľko stojí?

Keď sa s technikom dohodnete na inštalácii, samotný proces nebude trvať tak dlho. Všetko závisí od typu inštalácie a skúseností odborníka, ale odhady sa zvyčajne pohybujú okolo 2 hodín. Čo sa týka ceny, s firmou zaplatíte viac ako s technikom so živnostenským listom - suma za inštaláciu sa môže pohybovať od 1000 do 2500 Kč. To sú však stále malé peniaze v porovnaní so sumou, ktorú by ste museli zaplatiť v prípade nehody alebo poruchy v prípade nesprávneho zapojenia. Okrem toho vám niektoré obchody môžu pri kúpe sporáka poskytnúť zľavu za jeho inštaláciu.

Zdroj.

Tip: Pred inštaláciou nezabudnite technikovi poskytnúť informácie uvedené na výrobnom štítku - model, výrobca alebo v prípade elektrického sporáka výkon.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie