Ako fungujú zásobníkové ohrievače? Ukážeme vám dôležité komponenty a princíp fungovania

Moderné akumulačné kachle sú čoraz obľúbenejšie. Sú ekonomickým a ekologickým riešením všade tam, kde sa na vykurovanie používa elektrina. Počas lacnejšej tarify ("nočný čas") sa nabíjajú teplom a v čase špičky potom kúria zadarmo. Zistite, ako kachle fungujú a čo robiť, ak sa tie vaše pokazia.

Myšlienka využiť nahromadenú nočnú elektrinu sa zrodila v 50. rokoch 20. storočia v hlave vynálezcu Theodora Stiebela. Netrvalo dlho a pustil sa do jej realizácie - na nočné kúrenie použil elektrický ohrievač, a tak sa zrodili prvé elektrické akumulačné kachle. Takmer o 80 rokov neskôr je tento spotrebič stále v móde. Najmä v súčasnosti, keď cena energie láme rekordy. Spotreba akumulačných kachlí je v porovnaní s inými možnosťami pomerne nízka (najmä ak sú kachle pripojené k fotovoltickým panelom).

Ako fungujú zásobníkové ohrievače?

Kachle fungujú na jednoduchom princípe: akumulačná vložka (akumulačné jadro) sa zahrieva pomocou vykurovacích telies, ktoré sú umiestnené medzi radmi tehál (magnezit alebo feolit). Akumulované teplo sa uvoľňuje prostredníctvom ventilátora a čiastočne aj cez povrch kachlí. Ventilátor nasáva vzduch z miestnosti a vháňa ho do kanálikov akumulačnej výmurovky, kde sa ohrieva. Aby sa vzduch príliš neprehrial, mieša sa s chladnejším vzduchom pomocou zmiešavacích klapiek (prehriatiu kachlí zabraňujú ochranné regulátory teploty a bezpečnostný termostat). Ohriaty vzduch potom vychádza von cez výstupnú mriežku.

Najdôležitejšie komponenty sporáka

Akumulačný sporák sa skladá z niekoľkých častí:

  • Kryt je vyrobený z odolného oceľového plechu a povrchovo upravený špeciálnym vypalovacím lakom.

  • Akumulačné jadro tvoria feolitové tehly (ich veľkosť je rovnaká pre všetky typy kachlí, líšia sa len počtom).

  • Vykurovacie články pozostávajú z odolných článkov v tvare ihly.

  • Ventilátor sa používa na vetranie a rýchlejší prenos tepla do miestnosti.

  • Vzduchovody sú zvyčajne vyrobené zo šamotu a majú vynikajúcu schopnosť akumulovať teplo.

  • Izolácia (nosná, obvodová) je dôležitou izolačnou vrstvou a zabezpečuje bezpečnú prevádzku kachlí.

  • Termostat (nabíjanie, bezpečnosť) slúži na účinnú reguláciu teploty a bezpečnú prevádzku sporáka.

Ako zapnúť akumulačný sporák a schéma zapojenia

Inštaláciu a uvedenie zariadenia do prevádzky smie vykonávať len odborník. Ide totiž o elektrický prístroj a hrozí nebezpečenstvo úrazu. Vždy odporúčame zavolať do príslušného servisu a dohodnúť si návštevu odborníka.

Po dokončení inštalácie a pripravení sporáka na prevádzku môžete začať nastavovať teplotu a čas nabíjania. Všetky informácie o obsluhe kachlí nájdete v príručke výrobcu.

Dôležité upozornenie: sporák môžete umiestniť na akýkoľvek typ podlahy. Len nezabudnite, že povrch pod nimi sa môže poškodiť v dôsledku tlaku a vysokých teplôt. To platí najmä pre PVC, parkety alebo koberce s dlhým vlasom. Zároveň dbajte na to, aby bol sporák v dostatočnej vzdialenosti od iných predmetov alebo povrchov.

Čo mám robiť, ak sa sporák pokazí?

Ak máte akumulátory, ktoré už niečo prežili, skôr či neskôr vás čaká oprava. Je tiež pravda, že staršie zariadenia nie sú také účinné a úsporné ako novšie modely. Možno nehrejú tak dobre ako kedysi, alebo možno nemajú správnu reguláciu teploty. Opäť platí, že do opravy by ste sa nemali púšťať sami. Zavolajte odborníka: autorizovaného servisného technika alebo elektrikára. Tí už budú vedieť, ako sporák bezpečne rozobrať a vymeniť nefunkčné časti.

V spoločnosti Elny sme dobre pripravení na všetky druhy porúch. Ponúkame kompletný sortiment náhradných dielov pre akumulačné kachle, od poistiek a termostatov až po vykurovacie telesá a ventilátory. Prevažnú väčšinu komponentov máme na sklade a sme pripravení ich okamžite odoslať. Vaše kachle tak budú čoskoro opäť v prevádzkyschopnom stave.

Ako fungujú zásobníkové ohrievače? Ukážeme vám dôležité komponenty a princíp fungovania
Ako fungujú zásobníkové ohrievače? Ukážeme vám dôležité komponenty a princíp fungovania
Ako fungujú zásobníkové ohrievače? Ukážeme vám dôležité komponenty a princíp fungovania
Vytvorené19. 9. 2023
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoPodrobné nastavenie