Porovnanie filtrov vo vysávači: HEPA, EPA, cyklónový a kazetový model

Vytvorené16. 4. 2024
Porovnanie filtrov vo vysávači: HEPA, EPA, cyklónový a kazetový model
Porovnanie filtrov vo vysávači: HEPA, EPA, cyklónový a kazetový model
Porovnanie filtrov vo vysávači: HEPA, EPA, cyklónový a kazetový model

Hľadáte nový filter pre svoj vysávač? Zaujíma vás, čo je HEPA filter a čím sa líši od iných typov? Pozrite si naše porovnanie 4 typov filtrov a zistite, ako dlho by ste ich mali meniť. Či už máte tyčový, cyklónový alebo robotický vysávač, tento prehľad a praktické rady sa vám budú hodiť.

Zdroj.

Filter HEPA

Najčastejšie vyhľadávaným filtrom je bezpochyby filter HEPA (skratka pre High Efficiency Particulate Air filter - vysoko účinný filter pevných častíc). Má podobu filtračného materiálu, ktorý je zložený do akejsi harmoniky a vložený do plastového rámu. Ide o najúčinnejší model, ktorý zachytáva aj tie najjemnejšie nečistoty (dym, roztoče, alergény). Z vysávača vychádza len čistý vzduch, preto je použitie HEPA filtrov vhodné najmä v prítomnosti detí, astmatikov alebo alergikov.

Rozdelenie filtrov HEPA

Filtre HEPA možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. Prvou je rozdelenie na umývateľné a neumývateľné. Umývateľné filtre stačí približne po 5. vysávaní opláchnuť pod vodovodnou vodou, neumývateľné filtre je potrebné čistiť ručne (napr. metlou). Dávajte pozor, aby ste filter neroztrhli alebo nedeformovali. Oba majú v podstate rovnakú životnosť 6-12 mesiacov v závislosti od toho, ako často vysávate.

Rovnako dôležité je aj rozdelenie na základe ich účinnosti. Pozrite sa na účinnosť jednotlivých typov.

Mark

Percento zachytených častíc s veľkosťou 0,3 mikrónu a väčšou

Trieda č. 10

85 %

Trieda č. 11

95 %

Trieda č. 12

99,5 %

Trieda č. 13

99,95 %

Trieda č. 14

99,995 %

Poznámka: V domácnostiach s ťažkou astmou alebo alergiami na domáce zvieratá odporúčame používať filtre triedy 12 a vyššie.

Zdroj.

Filter EPA

Často nájdete aj lacnejšie filtre EPA, ktoré sa bežne používajú v domácich aj priemyselných vysávačoch. V bežných domácnostiach sú úplne postačujúce, ale nie sú najlepšou voľbou pre alergikov a astmatikov. Na prvý pohľad vyzerajú veľmi podobne ako modely HEPA, ale sú menej účinné.

Mark

Percento zachytených častíc s veľkosťou 0,3 mikrónu a väčšou

Trieda č. 10

85 %

Trieda č. 11

95 %

Trieda č. 12

99,5 %

Cyklónový filter

Za zmienku stoja aj cyklónové filtre, ktoré sa najčastejšie nachádzajú vo vysávačoch bez vrecka. Majú podobu kužeľovej kazety, ktorá zachytáva všetky nečistoty po obvode. Väčšie kusy padajú do priloženej nádoby, ktorú jednoducho vyberiete. Ich výhodou je, že sú menej náročné na údržbu (nie je potrebné ich čistenie), avšak pravidelnou výmenouPravidelnej výmene sa nevyhnete - ideálne 2× ročne alebo keď zistíte, že výkon vysávača je nižší ako zvyčajne.

Kartušový filter

Menej populárne, ale stále používané sú kazetové filtre. Dodávajú sa v rôznych tvaroch a veľkostiach a najčastejšie sa nachádzajú v tyčových vysávačoch. Ich výhodou je, že sa dajú umývať, takže ich môžete vydržať dlhšie bez výmeny.

Ponuka filtrov pre Elny

Máte pocit, že je vysávač hlučnejší ako zvyčajne a jeho výkon sa znížil? Potom je čas vymeniť filter. V našej ponuke nájdete viac ako 50 rôznych modelov pre tyčové, cyklónové a robotické vysávače. Výrobky môžete filtrovať podľa ceny a výrobcu (AEG, Electrolux, Zanussi, Gorenje). Ak sa s nákupom ponáhľate, odporúčame zaškrtnúť políčko "skladom". Pri tomto výrobku môžeme zaručiť bleskové odoslanie do 24 hodín od objednania.

Tip: Ak stále nenájdete to, čo hľadáte, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme s výberom a náhradný diel pre vás následne objednáme.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie