Umývačka riadu nefunguje tak, ako by mala. Čo s tým môžem urobiť?

Vytvorené10. 6. 2024
Umývačka riadu nefunguje tak, ako by mala. Čo s tým môžem urobiť?
Umývačka riadu nefunguje tak, ako by mala. Čo s tým môžem urobiť?
Umývačka riadu nefunguje tak, ako by mala. Čo s tým môžem urobiť?

Vydáva umývačka riadu zvláštne zvuky, je riad po skončení cyklu stále špinavý, voda zapácha alebo neodteká? Povieme vám o najčastejších problémoch, ktoré môžu trápiť vašu umývačku riadu, a ako ich vyriešiť. V neposlednom rade sa dozviete, ako umývačka funguje, a praktické tipy na jej údržbu.

Ako funguje umývačka riadu? Princíp je jednoduchý

Umývačka riadu úspešne pomáha domácnostiam na celom svete už mnoho desaťročí. Dokáže ľahko predumývať, umývať, oplachovať, leštiť a sušiť riad. Moderné umývačky sú vybavené špeciálnymi programami, ktoré si poradia aj s tou najodolnejšou špinou. Princíp však zostáva pri každej z nich rovnaký. Škvrny a zvyšky jedla sa odstraňujú pomocou silného prúdu vody a umývacieho prostriedku, ktorý tryská z rotujúceho ramena. Umývačka potom riad niekoľkokrát opláchne, vodu vypustí do odpadovej hadice a riad vysuší horúcou parou.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že s ekologickým programom môžete ušetriť až 30 litrov vody? Pri ručnom umývaní sa spotrebuje v priemere až 40 litrov, zatiaľ čo moderné umývačky riadu spotrebujú v 1 cykle len 6 až 15 litrov.

3 najčastejšie problémy s umývačkami riadu a tipy, čo robiť

Hoci umývačka riadu veľmi uľahčuje život, niekedy môže domácnostiam aj trochu skomplikovať život. Nezáleží na tom, aký model máte doma. Toto sú 3 najčastejšie poruchy, ktoré sa môžu vyskytnúť na umývačke riadu akejkoľvek značky (Candy, Ariston, AEG, Electrolux a iné).

  • Umývačka riadu neumýva dobre

V drvivej väčšine prípadov je za problémom jednoduchá príčina: Príčina je v preplnenej umývačke riadu, nesprávnom umiestnení riadu alebo nesprávnom dávkovaní umývacieho prostriedku.

Vždy sa uistite, že riad je vložený do umývačky riadu podľa pokynov výrobcu. To znamená, aby sa do umývačky nedostala voda a umývací prostriedok. Máme na mysli najmä príbory, ktoré nemusia byť dostatočne umyté. Najmä ak sa na ne dostane cesto, poleva alebo čokoľvek iné s hustou konzistenciou.

Pokiaľ ide o prací prostriedok, aj tu platia určité pravidlá. Ak si všimnete matný povlak na riade, problém môže spočívať v malom množstve špeciálnej soli, ktorá sa používa na zmäkčenie vody. Biele škvrny naopak poukazujú na zbytočne veľké množstvo soli. Niekedy sa môžete stretnúť aj so škvrnami od hrdze, ktoré vznikajú reakciou soli a zvyškov jedla. V takejto situácii odporúčame zvoliť program predumytia a zároveň použiť leštiaci prostriedok.

  • Voda zostáva v umývačke riadu

Ukončila umývačka riadu svoj cyklus a po otvorení dvierok sa vyleje vlna vody? Existujú 3 rôzne príčiny: upchatý filter, zanesené čerpadlo alebo odtoková hadica.

Filter zachytáva zvyšky potravín a iné nečistoty. Ak sa pravidelne nečistí, môže sa upchať a spôsobiť problémy s odtokom. To isté platí aj pre odtokové čerpadlo. Odstráňte obe súčasti a skontrolujte, či sú voľné. Ak sú obe čisté, pozrite sa aj na vypúšťaciu hadicu, ktorá môže byť zalomená alebo tiež upchatá (v prípade potreby ju prepláchnite).

  • Umývačka riadu je upchatá.

Počas každého cyklu sa v umývačke riadu hromadia zvyšky jedla, mastnota a vodný kameň v dôsledku tvrdej vody. Je ľahké zistiť, či je vaša umývačka riadu zanesená. Zle sa vyprázdňuje, automaticky sa vypína alebo vybíja.

Mastnotu a zvyšky jedla možno ľahko odstrániť špeciálnymi kapsulami (alebo jedlou sódou/sódou bikarbónou), kým jedlá sóda a ocot sú skvelé na vodný kameň. V oboch prípadoch nechajte zmes/prípravok pôsobiť 30 minút až 1 hodinu a potom opláchnite vnútro umývačky horúcou vodou (existuje na to špeciálny program).

Tip: Vyberte si zo širokej ponuky odmasťovačov, odstraňovačov vodného kameňa, leštiacich prostriedkov alebo tabliet do umývačky riadu.

Tipy na údržbu a náhradné diely pre umývačky riadu všetkých druhov

Starajte sa o umývačku riadu, vráti sa vám to. Pravidelné čistenie umývačky riadu (údržba filtrov, trysiek a tesnení) predĺžijej životnosť, zvýši výkon a pomôže predchádzať poruchám všetkého druhu.

  • Filter: Vyberte filter a opláchnite ho pod tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky jedla a nečistoty.

  • Trysky: pravidelne ich kontrolujte a ak sú upchaté, vyčistite ich ihlou alebo špáradlom. Pri niektorých modeloch sa dajú ramená odobrať, čo trochu uľahčuje čistenie.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie