Pripravte sa na grilovaciu sezónu. Radíme, ktoré časti skontrolovať

Vytvorené17. 6. 2024
Pripravte sa na grilovaciu sezónu. Radíme, ktoré časti skontrolovať
Pripravte sa na grilovaciu sezónu. Radíme, ktoré časti skontrolovať
Pripravte sa na grilovaciu sezónu. Radíme, ktoré časti skontrolovať

Konečne nastal čas grilovania a pečených dobrôt. Či už máte doma plynový alebo elektrický gril, prezradíme vám, ktoré časti si zaslúžia pozornosť a čo by ste počas sezóny nemali vynechať.

Ktoré časti grilu si zaslúžia vašu pozornosť?

Nič nechutí na grile tak dobre ako ermine, mäso a zelenina. Je čas vytiahnuť plynový alebo elektrický spoločník a pustiť sa do varenia. Čistota kontaktnej plochy/roštov má veľký vplyv na výslednú chuť jedla a stav jednotlivých komponentov má veľký vplyv na funkčnosť grilu. Ktoré z nich sa oplatí skontrolovať?

Plynový gril: zapaľovač, plynová hadica, horáky a regulátor

Plynový gril sa môže najčastejšie nesprávne zapáliť. Tento problém je zvyčajne spôsob ený upchatým zapaľovačom alebo zlým plynovým pripojením. Najskôr skontrolujte (alebo vyčistite) zapaľovač a potom skontrolujte, či plynová hadica nie je príliš voľná. Ak spozorujete, že plameň kolíše alebo sám zhasína, na vine môžu byť (okrem zapaľovača) upchaté horáky alebo chybný regulátor.

Elektrický gril: vykurovacie teleso a termostat

Aj elektrické grily môžu mať problémy s ohrevom. Vtedy môže byť príčinou vykurovacie teleso alebo termostat spolu s jeho snímačmi. Príčinou poruchy je s najväčšou pravdepodobnosťou opotrebovanie alebo neúmyselne vniknutá vlhkosť. Elektrický gril je na to naozaj citlivý, preto treba dbať na to, aby bol dostatočne chránený pred dažďom.

Ďalšie praktické veci, ktoré sa vám budú hodiť

  • Brikety do grilu: Máte doma lávový gril? Keramických brikiet nie je nikdy dosť. Urobte si zásobu na celú sezónu.

  • Čistiace prostriedky: usadeniny a zaschnutý tuk výrazne zhoršujú chuť grilovaných dobrôt. Zbavte sa ich pomocou odmasťovača alebo čistiaceho prostriedku na grily, smaltované a nerezové povrchy.

  • Kefy: často sú vybavené štetinami z ocele alebo nehrdzavejúcej ocele, ktoré si poradia aj s tými najodolnejšími usadeninami.

Počasie nie je vhodné na grilovanie? Máme tip na plán B

Zhoršilo sa počasie a vy stále túžite po nakladaných dobrotách? Môžete si ich pripraviť v rúre. Mali by ste skontrolovať nielen vzhľad jedla, ale aj kvalitu prípravy - či je ohrev účinný a rovnomerný. Ak zistíte, že celý proces trvá dlhšie ako zvyčajne a rúra sa nedokáže zohriať na požadovanú teplotu, možno máte chybné vykurovacie teleso alebo termostat. Môže sa tiež stať, že jedlo je na jednej strane hotové alebo mierne pripálené a na druhej strane nedopečené. V tomto prípade je na vine ventilátor alebo motor grilu, ktorý rovnomerne rozvádza horúci vzduch. Našťastie sú oba diely ľahko dostupné a lacné.

Ďalšie praktické veci, ktoré sa vám budú hodiť

  • Plechy na pečenie: Ani plechy na pe čenie nie sú nesmrteľné. Pri dlhodobom používaní sa môže vrchná vrstva začať odlupovať alebo hrdzavieť. S novým plechom do rúry alebo plechom na pečenie bude pečenie opäť potešením.

  • Žiarovky: bliká svetlo alebo nesvieti vôbec? Žiarovku môžete vymeniť ľavou zadnou. Ponúkame 15W aj 40W modely.

  • Čistiace prostriedky: pripáleniny a mastnota môžu zhoršiť chuť pripravovaného jedla. Zaobstarajte si domáce odstraňovače mastnoty a špeciálne prípravky na čistenie povrchov z nehrdzavejúcej ocele.

Tip: Ako rýchlo a jednoducho vyčistiť rúru.

Záleží nám na vašom súkromí

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie